نخستین وبلاگ شهرستان*طارم*زنجان
*طارم بهشت گمشده ی ایران*............*www.Taroom.blogfa.com*

 
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۴

شهرستان طارم، یکی از شهرستان‌های استان زنجان است. این شهرستان در شمال استان واقع شده و با استان‌های گیلان و قزوین و اردبیل همسایه می‌باشد.[نیازمند منبع] جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی، برابر با ۴۳٬۹۶۴ نفر بوده‌است.[۳] مرکز این شهرستان، شهر آب‌بر می‌باشد. شهرستان طارم یکی ازشهرستان‌های هشتگانه استان زنجان می‌باشد که درشمال استان واقع گردیده این شهرستان درخرداد ماه سال ۱۳۷۶ به مرکزیت شهرآب بر تأسیس گردیده و شامل دوبخش، پنج دهستان و۱۵۵آبادی می‌باشدکه ۱۰۱آبادی آن دارای سکنه ومابقی خالی ازسکنه می‌باشند.

این شهرستان از شمال به استان اردبیل و گیلان، از شرق به استان قزوین از جنوب به شهرستان زنجان و سلطانیه محدود است. شهرستان طارم با مساحتی بالغ بر ۲۲۳۵ کیلومتر مربع درمدارهای جغرافیایی ۴۸درجه و ۳۰ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۱۴ دقیقه طول جغرافیایی از نصف‌النهار گرینویچ و ۳۶ درجه و تا ۳۸ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۱۳ دقیقه عرض شمال از خط استوا قرار گرفته‌است.

شهرستان طارم دارای ناهمواریهای بسیار بوده و رودخانه پرآب و خروشان قزل اوزن، دره عمیقی را در آن ایجاد نموده که ارتفاع کف این رودخانه در گیلوان به کمتر از ۴۰۰ متر از سطح دریا رسیده و طرفین آن رشته کوههایی قرار گرفته که ارتفاع برخی از قلل آن به بیش از ۲۸۰۰ متر بالغ می‌گردد.

گودترین نقطه استان، یعنی گیلوان واقع در دره قزل اوزن با ارتفاعی معادل ۳۰۰ متر از سطح دریا در این شهرستان واقع شده‌است و شهر آب بر، مرکز شهرستان درارتفاع ۷۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

سهم شهرستان طارم از کل جمعیت استان حدود ۵ درصد بوده و همچنین سهم مساحت آن از استان ۱۰ درصد می‌باشد.

عبور رودخانه قزل اوزن به عنوان شاهرگ حیاتی از این شهرستان توانمندیهای کشاورزی را دو چندان نموده و باعث رشد، توسعه و رونق اقتصادی منطقه گردیده، تاحدی که به عنوان قطب کشاورزی مخصوصاً در زمینه تولید محصول زیتون (۲۷٪ زیتون کل کشور) این منطقه را به عنوان منطقه استراتژیک کشاورزی استان معرفی می‌نماید.

زبان و گویش اکثر مردم ترکی آذربایجانی بوده و به لحاظ نزدیکی به استان های گیلان وقزوین آمیختگی خاصی از زبان فارسی را هم پیداکرده است دربرخی مناطق نیزگویش‌های تاتی و و کردی رایج می‌باشد.

ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
شهرستان طارم در شمال استان زنجان واقع شده و مركز آن "آب بر" نام دارد و اين نام از آن جهت است كه شهر در بريدگي رودخانه "قزل اوزن" واقع شده است. طارم به علت طبيعت زيبا و شباهت آب و هوايي آن به مناطق شمالي كشور، از زيباترين و منحصر به فردترين مناظر و چشم اندازهاي طبيعي برخوردار است.

آتشكده ها، غار خرمنه سر، يخچال طبيعي و دايمي ولي در، درختان كهنسال، آب و هواي مطبوع و دلنشين، مناظر و آبگيرهاي طبيعي بكر و دست نخورده مانند سد طبيعي "كردكندي" از جمله ثروت هاي خدادادي منطقه است كه توجه علاقمندان به آثار طبيعي را بخود جلب مي كند.
بر اساس اين گزارش، سد "كردكندي" يا همان كرد آباد، به لحاظ موقعيت استثنايي و سكوت حاكم بر محدوده آن، به محلي نادر و شگفت انگيز براي تفريح و گشت و گذار گردشگران تبديل شده است.
هر چند آثار طبيعي و جاذبه هاي گردشگري طارم گمنام مانده اند اما محلي آرامش بخش و شگفت انگيز براي گردشگران است كه بازديد از اين آثار و پديده هاي بسيار زيباي طبيعي آن، مي تواند تأثير بسزايي در شادابي، آرامش اعصاب و آسايش فكري گردشگران داشته باشد.
چشمه هاي آب معدني، رودخانه هاي دائمي و فصلي، جنگل ها و آبشارهاي زيباي داخل جنگل ها، روستاهاي ييلاقي و زيبايي كه در دره ها، كوهپايه ها و ارتفاعات طارم واقع شده اند، غار خرمنه سر كه از غارهاي معروف استان است، قلعه هاي تاريخي وباستاني كه قدمت آن ها به دوران پيش از اسلام مي رسد، جزيي از مكان هاي با ارزش گردشگري شناخته شده طارم است.

قلعه لك لك ها، قلعه شميران، قلعه ساسينر، چهار تاقي هاي طارم، آتشكده تشوير، آتشكده الزين و آتشكده پيرچم از جمله نياهاي ثبت شده و ملي شهرستان طارم است كه در كنار طبيعت زيبا و منحصر به فرد منطقه ارزش هاي توريستي اين ناحيه را چندين برابر مي كند.


forum.lastsecond.ir منبعارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۴

گل انار


ادامه مطلب...
ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۴


بقیه ی تصاویر در ادامه مطلب ...


ادامه مطلب...
ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۴

پلنگ ایرانی

http://zanjan.doe.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=64309310-d8a1-44d9-a99d-f0f5ec2b1916

خرس قهوه ای

http://zanjan.doe.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=b5b91eea-f881-4d47-9f4e-51173342a303

تصوير برداري از پلنگ ايراني و خرس قهوه اي در شهرستان طارم زنجان يكي از كارشناسان اين اداره كل به نام آقاي محمدهادي كاظمي به همراه اكيپي از مامورين اجرائي آقايان قربانعلي محمدي ورضا مصدقيانپور در دو روز متوالي به تاريخ هاي10/7/91 و26/6/91 با حضور مستمر خود در مناطق تحت مديريت استان ضمن رصد كامل زيستگاه هاي حيات وحش و انجام مراقبت هاي لازم توام با صبر و شكيبائي و صرف انتظار كافي، سرانجام در منطقه شكار ممنوع خرمنه سر از توابع شهرستان طارم موجوديت يكي از گوشتخواران نادر و كمياب منطقه از نوع پلنگ را در ساعات پاياني روز از فاصله حدود 250 متري در حال شير دادن توله ها و تغذيه طعمه مشاهده و با استفاده از تجهيزات فيلم برداري موجود حركات پلنگ در محدوده مشاهده شده به مدت چهار دقيقه تصويربرداري مي شود و با اين وجود به لحاظ محدوديت زاويه ديد و عوارض طبيعي و استتار توله ها(سه قلاده) در پاي درخت، فيلم برداري از توله ها مقدور نمي گردد.از طرف ديگر توسط كارشناس ياد شده، وجود يك قلاده خرس قهوه اي به همراه توله اش نيز در منطقه حفاظت شده سرخ آباد (دربند سرخ آباد)تصويربرداري شده است.

منبع: zanjan.doe.irارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۲ارسال توسط ه-عمارلو

معرفی حیات وحش و مناطق حفاظت شده ی شهرستان

حيات وحش يک كشور نيز مانند ديگر ذخاير طبيعى از ارزش هاى زيادى برخوردار است و داراى منافع و اهميت هاى خاص خود مى باشد. جانوران يک منطقه ضمن ايجاد تعادل طبيعى و بيولوژيک در آن منطقه از ارزش هاى علمى و تفريحى زيادى نيز برخوردار هستند.

شهرستان طارم به دليل تنوع زیاد آب و هوایی و وجود اكوسيستم هاى ويژه در منطقه و ارتباطات بيولوژيكى آن با استان هاى هم جوار از غناى حيات وحش خوبى برخوردار است. در اين شهرستان انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان، آبزيان، دوزيستان، حشرات و بندپايان يافت مى شوند. البته در گذشته اى نه چندان دور، تنوع گونه ها و وضعيت جمعيت جانورى اين منطقه تا اندازه اى بوده كه يكى از مناطق مهم ايران در زمينه حيات وحش به شمار مى آمده است.

در 30 سال گذشته روند تخريب ها و دگرگونى هاى انجام شده در قلمروهاى زيستگاهى به تدريج كاهش جمعيت وحوش را به دنبال داشته است به خصوص در20 سال اخير سير قهقرايى شديدی در ميزان جمعيت جانوران منطقه مشاهده می شود. گونه هاى جانورى كه در مناطق كوهستانى و سخت گذر و به دور از مکان های دسترسى انسان زندگى مى كنند، مانند منطقه سرخ آباد  دگرگونى چندانى نيافته اند ولى به حد صفر رسيدن صدها راس جمعيت آهو، نشانه يک روند نزولى براى اين منابع طبيعى و زنگ خطرى براى همه دوست داران طبيعت و حيات وحش است. در ايران تا كنون حدود 151 گونه از پستانداران شامل 140 گونه در خشكى و 11 گونه در آب، شناسايى شده است.

از انواع پستانداران منطقه طارم می توان به موارد زير اشاره كرد. گوسفند وحشى كه به نر آن قوچ و ماده آن ميش گفته مى شود، در كوهستان ها زندگى مى كند . بز وحشى يا بز كوهى با نام محلى پازن در كوهستان هاى شمالى طارم  ديده شده اند.پلنگ در نقاط جنگلى كوهستان ها و تا ارتفاع 3500 مترى ديده مى شود. متاسفانه به علت عدم توجه از شمار اين حيوان ارزشمند روز به روز كاسته مى شود.

حیات وحش طارم

سياه گوش بيش تر شبيه گربه وحشى اروپايى است و تا ارتفاع 2500 مترى كوهستان ها ديده مى شود و از نظر پراكندگى در  اکثر نقاط طارم ديده شده است.خوک وحشى يا گراز با نام محلى دونقوز يا دووز، بيش تر در جنگل هاى پست و بيشه زارها زندگى كرده و پراكندگى آن در طارم زياد است. كفتار نيز معمولا در منطقه طارم يافت مى شود.
سمور(با نام محلى دله) كه در ايران بسيار كمياب بوده و بيش تر در جنگل ها و در ميان گياهان انبوه زندگى مى كند، اين نوع سمورها ماهيان بيمار و ضعيف رودخانه ها را صيد كرده و دسته هاى ماهيان را از سرايت بيمارى مصون مى دارند. شنگ (با نام محلى سوايتى) از خانواده سمور است كه در اطراف رودخانه هاى شهرستان طارم فراوان است.

خرس قهوه اى در تمام كوهستان هاى طارم يافت مى شود. شغال در اطراف شهرستان طارم و مناطق شمال خاور ديده شده است.خفاش با نام محلى كوراشپلک كه بيش تر در غارها و شكاف ديوارها ديده مى شود.

برخى ديگر از انواع پستاندارانى كه در سطح شهرستان طارم مشاهده و شناسايى شده اند عبارتند از: كلاهو، سنجاب زمينى (با نام محلى گوركان) از تيره سنجاب ها، تشى، گربه تيغى و جوجه تيغى (با نام محلى كيرپى). ديگرگونه هاى پستانداران اين شهرستان عبارتند از: پلنگ موش يا عروس موش، دله عروسک، روباه، گرگ، خرگوش، موش مغان، موش آبى و موش كور، راسو، سمور سنگى، رودک، رودک عسل خوار، گربه دشتى، گراز، قوچ و ميش ارمنى، قوچ و ميش البرزى، موش دو پاى كوچک، موش دو پاى پنج انگشتى، موش صحرايى، موش قهوه اى، موش خانگى، خارپشت اروپايى، خارپشت گوش بلند، خفاش مقبره اى، خفاش نعل اسبى كوچک، خفاش نعل اسبى بزرگ، خفاش گوش موش موچك، خفاش گوش بلند و خفاش بال بلند که تقریباً در تمام نواحی شهرستان طارم زندگی می کنند.

.............................................................................................................................

گونه هاى مختلفى از پرندگان در شهرستان طارم زندگى مى كنند كه برخى بومى، برخى مهاجر ساكن و برخى ديگر مهاجر عبورى هستند. گونه هايى كه تا كنون در اين شهرستان شناسايى و مشاهده شده اند، عبارتند از:

كشيم، پليكان، باكلان، بوتيمار، بوتيمار كوچک، حواصيل خاكسترى، حواصيل ارغوانى، اگرت بزرگ، اگرت كوچک، اگرت ساحلى، لک لک سفيد، لک لک سياه، فلامينگو، غاز خاكسترى، غاز پيشانى سفيد، قو، آنقوت، تنجه، اردک كله سبز، خوتكا، اردک اره اى، فيلوش، خوتكاى سفيد، اسكوتر بال سفيد، اسكوتر سياه، عقاب ماهيگير، كوركور، عقاب دريايى پالاس، طرلان، قرقى، سارگپه، عقاب تالابى، عقاب دشتى، سنقر گندم زار، سنقر دريايى، ترمتاى، ليل، عقاب طلايى، كركس، همه، دال سياه، دال، دليجه، كبک درى، كبک، تيهو، كبک چيل، بلدرچين، درنا، زنگوله بال، هوبره، يلوه حنايى، چنگر نوک سرخ، چنگر، بلدرچين بوته اى، سليم طوقى، خروس كولى، ابيا، چوب پا، جاخ لق، گلايول بال سياه، كاكايى سرسياه، پرستوى دريايى نوک كلفت، كوكر شكم سياه (باقرقره)، كبوترجنگلى، فاخته، كبوتر چاهى، ياكريم، قمرى معمولى، كوكو، شاه بوف، جغد ماهى خوار، مرغ حق، جغد كوچک، شبگرد دشتى، شبگرد معمولى، باخورک معمولى، سبزقبا، زنبورخوار معمولى، زنبورخوار گلو خرمايى، هدهد، داركوب سياه، داركوب سبز، داركوب خال دار بزرگ، داركوب باغى، پرستو، چكاوک گندمزار، چكاوک كاكلى، چكاوک طوقى، پيت صحرايى، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم پشت سرخ، پرى شاهرخ، سار، زاغ نوک سرخ، زاغ نوک زرد، زاغي، كلاغ گردن بور، كلاغ سياه، كلاغ ابلق، غراب، بلبل، طرقه كوهى، توكامى باغى، چرخ ريسک بزرگ، گنجشک معمولى، گنجشک خاكى، سهره سبز و زرده پر سرسياه.

انواع گونه هاى خزندگان در سطح شهرستان به فراوانى وجود دارند. برخى از انواع اين خزندگان عبارتند از: افعى يا گرزه مار،افعى البرزى، افعى قفقازى، افعى پلنگى، افعى شاخدار، افعى تكابى، نيرمار، يله مار، مار جعفرى، ماركرمى شكل، كورمار، كورمار دشتى، مار آتشى، مار سياه سوجه، مار آبى، مار چيلر، قمچه مار، مار گرگى، مار قيطانى، مار دشتى، مار شترى، مار پلنگى، مار درختى، مارمولک، سوسمار، سمندر معمولى، سمندر زرد، سمندر سبز، آفتاب پرست و لاک پشت.

در سطح شهرستان طارم در رودخانه ها و درياچه ها و آب هاى شهرستان ، ماهيان زيادى زندگى مى كنند. از جمله زيستگاه های آنان رودخانه قزل اوزن مهم ترين رودخانه استان زنجان است كه گونه هاى مختلف ماهيان را در خود جای داده است. برخى از مهم ترين انواع ماهيان اين شهرستان عبارتند از: ماهى اسپله كه بيش تر در رودخانه قزل اوزن و قسمتى از سفيد رود به فراوانى يافت مى شوند. ماهى كپور در رودخانه قزل اوزن به حالت وحشى و در درياچه هاى مصنوعى پشت سدها به صورت پرورشى و به فراوانى يافت مى شوند. اردک ماهى نيز از ديگر انواع آبزيان منطقه است كه در معرض خطر انقراض نسل قرار. سس ماهى، ماهى سوف معمولى، ماهى زرد پر، مشک ماهى، بز ماهى، ماهى كولى سياه، ماهى كولى سفيد، سيم، قزل آلاى خال قرمز سرسنگبان، آمور (پرورشى)، فيتوخاک يا سرگنده و كپوراسراييلى (پرورشى) نيز از ديگر آبزيان موجود در طارم هستند.

قورباغه قهوه اى، قورباغه سبز، قورباغه غير حقيقى كوچک سبز، قورباغه غيرحقيقى پشت قهوه اى، وزغ خاكسترى كوچک درختى، وزغ خالدار قهوه اى و خرچنگ، گونه هاى دوزيستان شهرستان  طارم را تشكيل می دهند. .

انواع حشرات و بند پايانى كه در طارم شناسايى و مشاهده شده اند، عبارتند از: پروانه، پروانه پر طاووس گلابى، پروانه يا كرم خراط، پروانه (كرم برگ خوار چغندر)، زنبور خرمايى، زنبور زرد چهار خط، زنبور زرد سه خط، زنبور سياه كركى، زنبور عسل وحشى، عقرب سياه، عقرب زرد، عقرب كوچک، رطيل، عنكبوت سبز، عنكبوت زرد، عنكبوت سفيد، كنه دو نقطه اى گياهى، كنه چهار نقطه اى گياهى، كنه حيوانى، كنه قرمز، كنه چونجوار، كرم خاكى، كرم ساقه خوار برنج، كرم ساقه خوار ذرت، هزار پا، كفشدوزک نارنجى، كفشدوزک سياه، مورچه معمولى، موريانه، مورچه بزرگ، ملخ دريايى ، صحرايى، ملخ مراكش، ملخ مصرى، ملخ ايتاليايى، سوسک سياه باريک، سوسک سياه شاخدار، سوسک گياه خوار بزرگ، سوسک مصرى، سوسک زرد آلمانى، سوسک صدفى گرد، گل گردان (تپاله غلطان)، سوسک انبارى، زردآلو رسونک، سوسک خالدار رسونک، جيرجيرک، جيرجيرک سياه صحرايى، آب دزدک، پشه آنوفل، پشه معمولى، پشه ريز، مگس معمولى، خرمگس، مگس، مگس چغندر، مگس خربزه، مگس نيش دار، سنجاقک، زنجره، سن قهوه اى گندم، سن كدو، سن سبز، شيخک، شپش، شپشک آردآلود، شپشک واوى سيب، شپشک بنفش زيتون، شپشک نخودى، كک، كک سياه ريز، تريپس گندم، تريپس چغندر، شته سبز، شته سياه، شته پنبه اى، سرخرطومى يونجه و سرخرطومى گلابى.

سازمان محیط زیست مناطقی را با عنوان مناطق حفاظت شده تعيين كرده است که این مناطق از لحاظ وجود گونه های جانوری و فلور گیاهی دارای ارزش های زیست محیطی هستند.

مناطق مختلف شهرستان برای شکار انواع چهارپایان و پرندگان مناسب است که معمولاً شکارچیان در تاریخ ها و فصل های مجاز می توانند در این مناطق به شکار بپردازند. تاريخ هاى مجاز شكار در طارم، از اول شهريور تا اول بهمن ماه هر سال براى شكار كبک از اول مهر تا اسفندماه، هر سال برای شكار مرغابى از پانزدهم آذر تا آخر بهمن ماه و هر سال برای شكار كل، بز، قوچ و ميش آزاد است.

برخى از انواع جانوران از جمله بازهاى شكارى، كبک درى و آهو نيز در سطح شهرستان وجود دارند كه از گونه هاى حفاظت شده به شمار آمده و شكار آن ها در هر شرايطى ممنوع است. مناطق حفاظت شده طارم زیر نظر سازمان حفاظت از محیط زیست استان زنجان اداره می شوند و زیستگاه جانوران و گونه های کمیاب گیاهی هستند که دارای ارزش های بیولوژیکی است.

منبع newtarom.blogfa.comارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۲


تصاویر بیشتر در ادامه مطلب....


ادامه مطلب...
ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۲

سياه گوش بيش تر شبيه گربه وحشى اروپايى است و تا ارتفاع 2500 مترى كوهستان ها ديده مى شود و از نظر پراكندگى در  اکثر نقاط طارم ديده شده است.ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
مشاهده کل و بز در اطراف سد کردآباد

بقیه ی تصاویر در ادامه مطلب ...ادامه مطلب...
ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۲ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۰۷

شهرستان طارم و استان گیلان


ادامه مطلب...
ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۹

برنج طارم

شهرستان طارم استان زنجان در مجاورت استان گيلان قرار دارد و به دليل دارا بودن آب و هواي گرم و نيمه مرطوب تابستانه و معتدل و مرطوب زمستانه از مناطق مستعد توليد اكثريت محصولات زراعي از جمله برنج در سطح كشور محسوب مي شود. محصول برنج اين منطقه به دليل استفاده از آب سرد رودهاي فصلي كه از دو رشته كوه زنجان و طالش سرچشمه مي گيرند و نيز رودخانه بزرگ قزل اوزن از عطر و طعم خوشايند و مطلوبي برخوردار است. مزارع برنج منطقه در حاشيه رود قزل اوزن قرار دارند كه از غرب به سمت شرق جريان دارد. عمده ارقام برنج مورد كشت در طارم عبارتند از: صدري، صدري درام، صدري گوهر، علي كاظمي و هاشمي. بنا بر گفته مدير جهاد كشاورزي شهرستان طارم در سال جاري مجموع مساحت شاليزارهاي شهرستان به حدود 900 هكتار بالغ شده كه نسبت به سال گذشته بيش از 10 درصد افزايش نشان مي دهد. شالي به دو روش كشت مستقيم و كشت نشاء كشت مي شود و روش نشاء در صورتي است كه شالي به عنوان كشت محصول نوبت دوم پس از محصولاتي چون جو، كلزا يا سير مورد كشت و كار قرار گيرد، در غير اين صورت دانه هاي شلتوك به صورت مستقيم در كيل هاي آماده شده پاشيده مي شود.

    
مدیریت جهاد كشاورزي شهرستان طارم مي گويد: «با توجه به قطعه قطعه بودن اراضي و مساحت اندك اراضي شاليكاري، اجراي مكانيزاسيون نيز با موانع جدي مواجه است. بيش از 80 درصد كاشت شالي در طارم به روش نشاء يعني نشاندن بوته هاي 20 سانتي متري شلتوك در زمين هاي آماده شده، انجام مي شود و تمام اين مرحله به دست زنان و دختران شاليكار صورت مي گيرد.» اين زنان و دختران همه اهل يا ساكن رستم آباد و ديگر مناطق استان گيلان هستند كه در نزديكي شهرستان طارم قرار دارند. اكيپ هاي چند نفره زنان شاليكار براي كار در شاليزارهاي وسيع طارم صبح خيلي زود سوار بر چند دستگاه ميني بوس از رستم آباد به راه مي افتند.

    
    
    
    «كشت شالي در گيلان در حدود 30 الي 35 روز زودتر از منطقه طارم انجام مي شود و حتماً قبل از آخر ارديبهشت به پايان مي رسد. در طارم اما نشاي برنج در تير ماه انجام مي شود. شاليكاران رستم آبادي اول زمين هاي خودشان را كشت مي كنند، بعد مي آيند اين جا براي كار.» اين ها را رضا مي گويد، راننده يكي از همان ميني بوس ها كه علاوه بر رانندگي، وظيفه سرپرستي شاليكاران را بر عهده دارد، چيزي مثل سركارگر يا سرپرست زنان شاليكار.
    ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۹

بهار 1390


برای مشاهده ی بقیه ی تصاویر به ادامه مطلب مراجعه فرمایید .....ادامه مطلب...
ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۲/۰۱/۰۵

به گذارش خبر گذاری مهر

گزارش خبری/
طارمی ها خواستار عملیاتی شدن جاده آببر– شفت/ پروژه ای که هفت ساله شد
زنجان-خبرگزاری مهر: راه به عنوان یک عامل مهم وزیرساختی تاثیرگذار در روند توسعه و پیشرفت مناطق مختلف موثر است در این میان منطقه زرخیز و سرسبز طارم به دلیل عدم وجود راه مناسب ارتباطی به نوعی در بن بست واقع شده و از توسعه باز مانده است.
جاده ای با پیج های فراون وخطرناک که منتهی  به دشتی سرسبز و زیبا می شود، دشتی دارای محصولات فراوان و متنوع که به تنهایی بخش عمده ای از  محصولات کشاورزی و باغی را به خود اخحتصاص داده است.

شهرستان طارم یکی از مناطق مهم استان زنجان در امر کشاورزی است که با عنوان "هندوستان ایران "شناخته می شود ولی آنچه در هندوستان ایران حاکم است عدم بهره گیری مردم از پتانسیل موجود در این شهرستان است.
 
=
 
این شهرستان به دلیل تنوع اب وهوای,از سرسبز ترین ومستعدترین مناطق کشور است و بیش از 50 نوع محصول مختلف کشاورزی ازاین خاک زرخیز تولید می شود .

عدم وجود راه های ارتباطی مناسب، از مشکلات دست به گریبان اهالی زحمتکش وشریف این شهرستان است.در سه دورسفرهیئت دولت به استان، مصوباتی در خصول حل مشکل راه های ارتباطی شهرستان به تصویب رسید تامشکلات شهروندان طارمی به حداقل برسد، اما در حالی که مردم استان خودرا برای دور چهارم سفرهیئت دولت خودرا اماده می کنند، یکی از اصلی ترین مصوبات سفرهای دورگذشته هنوز اجرایی نشده است.اجرایی نشدن احداث راه شفت –اببر از محور حاشیه ی سد طبیعی کوثر طارم در شهر اب بر به ملاسرای استان گیلان که رهاورد سفر نخست هیئت دوت به استان گیلان وزنجان است,موجب ناراضایتی اهالی منطقه گردیده است.
 
=

مردم ولایتمدار شهرستان طارم از اوایل انقلاب خواستار احداث این جاده بسیار مهم بوده اند که خوشبختانه درسال 1385درسفر هیئت دولت,ضرورت احداث این جاده موردتصویب قرار گرفت وماده 32 آن نیز تایید شد.

همچنین مطالعه  مسیر احداث این محور انجام شده ولی متاسفانه به دلایلی نامعلوم تاکنون از عملیات اجرای این طرح خبری نیست ودر هاله ای لز ابهام فرو رفته است.
 

در این میان مردم شهرستان های یاد شده باامضای طوماری های متعدد ونامه نگاری های فراوان، اجرایی نشدن این مصوبه را به گوش مسئوولان مربوطه رسانده اند ولی با گذشت نزدیک به7 سال نتیجه ای حاصل نشده است.

آخرین اقدام مردم شهرستان طارم دیداربا نماینده گان شهرستان زنجان وطارم در مجلس شورای اسلامی بود که اعتراض خود را به نماینده گان مردم شهرستان های زنجان و طارم اعلام کرده وخواستاراقدام عملی و عاجل مسئوولان این پروژه شدند.

به هرحال امیدواریم که به همت وتلاش مسئوولان,هرچه زودترشاهد اجرایی شدن این مصوبه که یکی از خواسته های دیرینه مردم شهرستان های طارم، شفت وفومن است باشیم تا مشکلات این منطقه که اکثر اهالی آن را کشاورزان تشکیل می دهند بر طرف شود. شایان ذکر است از سوی نماینده گان مجلس شورای اسلامی مبلغ 10میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص یافته که تا کنون هیچ گونه اقدامی ازسوی مسئوولان وزارت راه وشهرسازی صورت نگرفته است.
 
مردم منطقه خواستار تسریع در اجرایی شدن این محور از سوی مسئوولان وزارت راه وشهرسازی هستند تا مشکلات تردد در این شهرستان هابرای همیشه حل گرددواین منطقه بخصوص مرکز شهرستان (شهراببر)از بن بست خارج شود.
 
  
در آستانه سفر محمود احمدی نژاد به استان زنجان هر چند بهره برداری از محور زنجان، تهم – چورزق می تواند چراغ امید را در دل ساکنان، سختکوش و لایتمدار شهرستان  طارم روشن کند ولی هنوز چشم امید به توجه ویژه رئیس جمهور به خطه  سرسبز طارم دارند تا محور آببر-شفت عملیاتی شود تا مرکزشهرستان طارم از بن بست و رکود رها شود.
خبرگذاری مهر                                                       WWW.MEHRNEWS.COMارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۲۸

مطالعه دقیقی از ذخایر معدنی شهرستان طارم انجام نشده است

زنجان - فرماندار شهرستان طارم گفت: نبود مطالعه دقیق از ذخایر معدنی از مشکلات این شهرستان است.

غلامحسین رجبی بابیان این مطلب افزود: به رغم شناسایی معادن مختلف در سطح شهرستان طارم، متأسفانه تاکنون سرمایه گذاری خاصی در زمینه مطالعه دقیق، اکتشاف و بهره برداری صورت نگرفته است.


وی یادآورشد: این شهرستان در زمینه محصولات متعدد کشاورزی در منطقه شمال غرب حرف اول را می زند و به لحاظ وجود معادن نیز نیازمند همت سرمایه گذاران است.

رجبی تصریح کرد: معدن مس روستاهای زاچکان، دهنه و کهیا، معادن مس، منگنز و سرب بابالِنگ ، معدن آهن و آلژیست روستای خالی از سکنه شورازگاه ، معادن گچ و نمک چورزق، نمک روستا های الزین ، ارشت، زهترآباد و شیرین سو را از جمله ظرفیتهای معدنی شهرستان طارم ذکر کرد.
فرماندار شهرستان طارم، گفت: معادن مختلف آهن ، طلا، پلی متال، مس، سرب و روی و اورانیوم در پرچینه ، سیمان در وزنه سر، نمک و مس در گیلانکشه، خاک سفال در درام و سنگ گرانیت تراورتن در هزاررود از دیگر معادن موجود در این شهرستان است.

رجبی، تصریح کرد: این معادن بر اساس مطالعات اولیه شناسایی شده اند و باید مطالعات تکمیلی جهت تعیین حجم ذخایر معدنی مختلف توسط کارشناسان سازمان های وابسته صورت گیرد.

وی، تاکید کرد: فرمانداری شهرستان طارم، سرمایه گذاران در این زمینه را حمایت می کند و آماده همکاری با افراد و گروههای کاری مختلف در زمینه سرمایه گذاری معادن و صنایع تبدیلی و غذایی کشاورزی است.

شهرستان طارم در 120 کیلومتری شمال شهر زنجان واقع شده است و بیش از95درصد جمعیت آن در امور کشاورزی اشتغال دارند.

خبر گزاری ایرنا        www.irna.ir


برچسب‌ها: طارم, معدن, جدید

ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۲۸

150میلیون تن معدن آلونیت در شهرستان طارم وجود دارد

                

طارم– خبرگزاری مهر: معاون وزیر صنعت ومعدن کشور گفت: در شهرستان طارم 150میلیون تن معدن آلونیت وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، فریدون احمدی ظهر پنجشنبه در بازید از معادن شهرستان طارم افزود: باتوجه به اینکه استان زنجان در زمینه معدن جایگاه ویژ های دارد وجود 150میلیون تن معدن آلونیت در شهرستان طارم این منطقه نیز میتواند از قطبهای معدنی استان بشمار رود.

وی ادامه داد: باتوجه به اطلاعات بدست آمده پتانسیلهای خوبی در خصوص معادن فلزی وآهنی دراین شهرستان وجود دارد وما در نظر داریم واحدهای فرآوری مس و تولید کنسانتره مس را در این شهرستان راه اندازی کنیم و اکتشافات تکمیلی  وپتانسیلهای معدنی دراین منطقه حتما باید صورت گرفته که طبق آمار پتانسیلهای معدنی این شهرستان بسیار قابل توجه است.

احمدی افزود: تولید مواد اولیه صنعت آلومینیوم در کشور یک کار استراتژیک است و تولید آلومینا از آلونیت یکی از پروژه هایی است که ما درحال پیگیری هستیم و این منطقه هم دراین زمینه بسیارمناسب میباشد که ما در چند روز آینده تیمی از سازمان وشرکتهای تولید کننده  آلومینیوم باهماهنگی صنعت ومعدن استان به شهرستان طارم اعزام می کنیم تا بررسیهای لازم صورت پذیرد و ما بتوانیم فرآوری آلونیت را دراین شهرستان به محله اجرا بگذاریم.

همچنین فرماندار طارم گفت: وجود معادن در این شهرستان نیاز به سرمایه گذاری وتوجه بیشتری دارد.

غلامحسین رجبی افزود: شهرستان طارم توانمندی خوبی در زمینه های مختلف دارد و با اهمیت دادن به این توانمندیها شهرستان می تواند مسیر توسعه با سرعت طی کند.

محسن علیمردانی نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس گفت: درگذشته به بخش صنعت ومعدن این شهرستان توجهی نشده واین شهرستان دارای پتانسیلهای قابل توجهی در بخش معدن است.

معصومی مدیرکل صنعت ومعدن وتجارت استان هم از وجود 10معدن بهره بردار و 8 پروانه اکتشاف معدن و55محدوده بلامانع در شهرستان طارم خبرداد.

خبر گزاری مهر


برچسب‌ها: طارم, معدن, جدید

ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۵

*بسم الله الرحمن الرحیم*


کاربر گرامیسلام!    "از شما جهت بازدید از وبلاگ من تشکر می کنم."


از شما تقاضا می کنم برای بهتر شدن وبلاگ هر نظری که دلتان می خواهد بدهید در ضمن می توانید عکس ها و مطالب و...  خود را به آدرس:   hadimail1@yahoo.com   بفرستید.

ه- عمارلو


www.Taroom.blogfa.com
ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۵

   با عرض سلام به بازديد كنندگان وبلاگ شهرستان طارم:

این وبلاک برای شناساندن مناظر طبیعی و تاریخی شهرستان طارم ساخته شده است. در این وبلاگ سعی شده تا آثار تاریخی موجود نیز آورده شود به همراه عکس های متنوع....


بقیه ی مطلب در ادامه ی مطلب
ادامه مطلب...
ارسال توسط ه-عمارلو
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۴

شهرستان طارم، یکی از شهرستان‌های استان زنجان است. این شهرستان در شمال استان واقع شده و با استان‌های گیلان و قزوین و اردبیل همسایه می‌باشد.جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی، برابر با ۴۳٬۹۶۴ نفر بوده‌است. مرکز این شهرستان، شهر آب‌بر می‌باشد. شهرستان طارم یکی ازشهرستان‌های هشتگانه استان زنجان می‌باشد که درشمال استان واقع گردیده این شهرستان درخرداد ماه سال ۱۳۷۶ به مرکزیت شهرآب بر تأسیس گردیده و شامل دوبخش، پنج دهستان و۱۵۵آبادی می‌باشدکه ۱۰۱آبادی آن دارای سکنه ومابقی خالی ازسکنه می‌باشند.

این شهرستان از شمال به استان اردبیل و گیلان، از شرق به استان قزوین از جنوب به شهرستان زنجان و سلطانیه محدود است. شهرستان طارم با مساحتی بالغ بر ۲۲۳۵ کیلومتر مربع درمدارهای جغرافیایی ۴۸درجه و ۳۰ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۱۴ دقیقه طول جغرافیایی از نصف‌النهار گرینویچ و ۳۶ درجه و تا ۳۸ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۱۳ دقیقه عرض شمال از خط استوا قرار گرفته‌است.

شهرستان طارم دارای ناهمواریهای بسیار بوده و رودخانه پرآب و خروشان قزل اوزن، دره عمیقی را در آن ایجاد نموده که ارتفاع کف این رودخانه در گیلوان به کمتر از ۴۰۰ متر از سطح دریا رسیده و طرفین آن رشته کوههایی قرار گرفته که ارتفاع برخی از قلل آن به بیش از ۲۸۰۰ متر بالغ می‌گردد.

گودترین نقطه استان، یعنی گیلوان واقع در دره قزل اوزن با ارتفاعی معادل ۳۰۰ متر از سطح دریا در این شهرستان واقع شده‌است و شهر آب بر، مرکز شهرستان درارتفاع ۷۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

سهم شهرستان طارم از کل جمعیت استان حدود ۵ درصد بوده و همچنین سهم مساحت آن از استان ۱۰ درصد می‌باشد.

عبور رودخانه قزل اوزن به عنوان شاهرگ حیاتی از این شهرستان توانمندیهای کشاورزی را دو چندان نموده و باعث رشد، توسعه و رونق اقتصادی منطقه گردیده، تاحدی که به عنوان قطب کشاورزی مخصوصاً در زمینه تولید محصول زیتون (۲۷٪ زیتون کل کشور) این منطقه را به عنوان منطقه استراتژیک کشاورزی استان معرفی می‌نماید.

زبان و گویش اکثر مردم ترکی آذربایجانی بوده و به لحاظ نزدیکی به استان های گیلان وقزوین آمیختگی خاصی از زبان فارسی را هم پیداکرده است دربرخی مناطق نیزگویش‌های تاتی و و کردی رایج می‌باشد.

ارسال توسط ه-عمارلو

اسلایدر